1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Фотографија: picture-alliance/dpa/R. Jensen

Жртви на сопствената наивност

Јенс Турау/превод:БГ
12 јуни 2015

Германскиот Бундестаг е на удар на масивен хакерски напад. Безброј компјутери ќе мора да бидат заменети. Парламентот мора да ја преиспита својата сајбер-безбедност, пишува Јенс Турау.

https://p.dw.com/p/1Fg5U

Статистиката вели дека сме премногу лековерни со нашата безбедност на интернет. Се движиме по социјалните мрежи и откриваме премногу за себе. Купуваме на интернет, вршиме финансиски трансакции преку онлајн банкарство, и опуштено се однесуваме кон безбедноста на софтверот и на лозинките. Зошто политичарите да бидат поинакви?

Се разбира тие треба да бидат поинакви. Фактот дека Бундестагот бил цел на масивен сајбер-напад е целосно поинаква димензија. Можеме само да шпекулираме кои биле напаѓачите. Доколку ги прашате, политичарите ќе нагаѓаат дека организирана криминална група стои зад нападот, веројатно источноевропска, можеби вмешани се и некои странски држави.

Веројатно и софтверот и хардверот ќе мораат да бидат заменети, можеби комплетно, но тоа не се знае точно. Нападот продре длабоко во структурите на германската парламентарна мрежа, вклучително и во администраторските привилегии. И изгледа дека се‘ уште не е завршен.

Thurau Jens Kommentarbild App
Јенс Турау

Ништо од ова не е смешно: парламентарната комисија за одбрана се занимава со извоз на оружје, комисијата за надворешна политика ги разгледува германските интереси и стратегии во односите со други држави - пријателски и не толку пријателски. Се разменуваат многу чувствителни информации. Како и да е, впечаток е дека нема свесност за тоа дека е потребна врвна технологија за да се заштити мрежата која се користи за размена на информации. Четири недели пратениците не знаат за вистинските размери на нападот, и не знаат што треба да прават. Претседателот на Бундестагот молчи, исто како и Сојузната служба за безбедност и информациски технологии и Службата за заштита на Уставот. Можеби немаат што да додадат, а тоа само по себе е загрижувачко.

Безгрижната канцеларка

На некој начин извештаите за сајбер-нападот врз Бундестагот се на линија со однесувањето на канцеларката Меркел. Деновиве, канцеларката има свој профил на Инстаграм, каде нејзиниот тим поставува весели фотографии - кои потоа се бомбардирани со навреди од руските тролови, дополнети со многу омраза и жестоки коментари поради германската политика кон Украина. Никој во канцеларијата на Меркел не ја очекуваше оваа реакција, и конечно, во брзање, одлучија да ги избришат сите коментари кои беа напишани на кирилица.

Сведоци сме на немарност, можеби дури и на наивност во владата и во парламентот. Во секој случај, толку многу парламентарци во Бундестагот се лути - и тоа е кажано умерено - што изгледа дека набрзо ќе има нов дигитален персонал, повеќе пари за безбедносен софтвер и повеќе внимателност.
Сајбер-нападите никогаш не можат целосно да се исклучат, дури ни оние најголемите, но во најмала рака треба да се сфатат сериозно.

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема
Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Артан Груби и Али Ахмети

Чаир е често досадно место, но веќе не!

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница