ЕУ ќе го усогласува ставот околу косовскиот статус | Вести | DW | 26.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ЕУ ќе го усогласува ставот околу косовскиот статус

ЕУ неделава преку низа состаноци ќе се обиде да го усогласи ставот за статусот на Косово, јави агенцијата Танјуг повикувајќи се на дипломатски изори. Во Брисел денеска на оваа тема ќе разговараат американскиот државен потсекретар Николас Барнс и високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Хавиер Солана. Единството на ЕУ околу Косово, според еврокомесарот за проширување Оли Рен ќе биде и една од главните теми на неформалниот состанок на министрите за надворешни на ЕУ на 30 и 31 март во Бремен. Рен изјавил дека се работи на изнаоѓање мултилатерално решение за Косово во СБ на ОН, како и на тоа да не дојде до расцеп во единството на ЕУ по ова прашање.