1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Конфликти

ЕУ ќе го замрзне имотот на Путин и Лавров

ЕМФ | агенции
25 февруари 2022

Европската унија, според неименуван претставник на Унијата, постигнала согласност за замрзнување на имотот на Владимир Путин и Сергеј Лавров, јави агенцијата Ројтерс.

https://p.dw.com/p/47bVz
Außerordentlicher EU-Gipfel zum Krieg in der Ukraine
Фотографија: EU Council/Pool /AA/picture alliance

ЕУ има согласност за замрзнување на имотот на рускиот претседател Владимир Путин и на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, јави агенцијата Ројтерс, повикувајќи се неименуван висок претставник на ЕУ. Во меѓувреме ваква информација доаѓа и од германската агенција ДПА, која исто така се повикува на дипломатски извори.

Освен тоа, како што вели за Ројтерс претставник на ЕУ, се работи на натамошни елементи од третиот пакет санкции против Русија поради инвазијата врз Украина.

„Дејствуваме најбрзо што можеме“, нагласува неименуваниот извор и додава дека ЕУ би можела да земе во визир и „многу други“ руски олигарси.

Непосредно пред ваквите информации од Брисел, украинскиот претседател Володимир Зеленски се жалеше на недоволна реакција од страна на Европа на руските напади врз неговата земја.

- повеќе: Колку се навистина тешки санкциите против Русија?

Портпаролот на германската влада Штефен Хебештрајт во Берлин изјави дека вонредниот самит на шефовите на држави или влади на ЕУ вчеравечер (24.02) траел долго поради тоа што се разговарало за заедничка оценка на ситуацијата околу Украина. Сѐ уште не е донесен трет пакет санкции, но договарањето може да помогне за подоцна да се делува побрзо, вели Хебештрајт. Министерот за надворешни работи на Луксембург, Жан Аселборн, изјави дека во третиот пакет санкции може да стои и исклучување на Русија од меѓународниот платен систем Свифт. Аселборн не даде повеќе детали.

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема
Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Nord-Mazedonien | Kleinstadt Arachinovo
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница