ЕУ - Николиќ | Вести | DW | 14.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ЕУ - Николиќ

Европската унија се надева дека по оставката на радикалот Томислав Николиќ на функцијата претседател на парламентот, Србија ќе може да избере демократска влада. Еврокомесарот за проширување, Оли Рен, изјави дека Србија се оддалечува од нејзиното националистичко минато. Според наводите на Рен, тој наскоро ќе отпатува во Белград за да разговара со српското раководство околу можен повторен почеток на преговорите за Договорот за асоцијација и стабилизација. Гласањето за избор на новата српска влада составена од Демократската партија, Демократската партија на Србија и Г17 плус според најавите ќе се одржи утревечер.