ЕУ ги заострува санкциите против Иран | Вести | DW | 23.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ЕУ ги заострува санкциите против Иран

Европската Унија одлучи да ги заости санкциите против Иран , поради одбивањето на Техеран да запре со збогатувањето ураниум.

Тоа е и предуслов за започнување на формални преговори меѓу ЕУ и Иран – порачаа денеска министрите за надворешни работи на земјите членки на Унијата од нивната средба во Луксембург. Заострените санкции се насочени кон соработниците во атомската програма на Иран .