Експлозијата во Њујорк - обид за терористички напад | Свет | DW | 11.12.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Експлозијата во Њујорк - обид за терористички напад

Во центарот на Менхтен експлодираше рачно направена бомба. Градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио изјави дека станува збор за обид за терористички напад.

Експлозијата во центарот на Менхетен, што се случи денеска, е обид за терористички напад, изјави њујоршкиот градоначалник Бил де Бласио. На автобуска станица била детонирана експлозивна направа. Рачно направената бомба била прицврстена на телото на напаѓачот, соопшти гувернерот на сојузната држава Њујорк, Ендрју Куомо.

Полицијата уапсила едно осомничено лице. Постојат противречни податоци во поглед на евентуални настрадани. Освен уапсениот, полицијата не можеше да потврди за други повредени лица. Некои медиуми јавуваат за неколку ранети луѓе. Дел од сообраќајните линии биле евакуирани. За инцидентот бил известен и американскиот претседател Доналд Трамп.

 

Реклама