Екипажот виновен за бродската несреќа | Вести | DW | 08.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Екипажот виновен за бродската несреќа

Поигнати се обвиненја за невнимателно извршување на должноста против капетанот и петмината офицери од грчкиот патнички брод “Морски дијамант” кој пред два дена потона пред брегот на грчкиот остров Санторини. Капетанот претходно ја презема одговорноста за несреќата. Според грчките медиуми екипажот не ги почитувал меѓународните прописи за морски сообраќај. Двајца француски патници се уште се водат како исчезнати.