ДУИ го гради ставот за судските реформи, ДПА обвинува | Македонија | DW | 23.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

ДУИ го гради ставот за судските реформи, ДПА обвинува

ДУИ го одложува донесувањето одлука за согласност за докомлетирање на Судскиот совет. Партијата бара да се применува т.н. мајски договор. ДПА обвинува дека интегративците ги кочат реформите.

default

Али Ахмети

Централното претседателство на Демократската унија за интеграција наспроти најавите дека на седница овој викенд ќе го формулира ставот во врска со последните предлози за составот на републичкиот Судски совет, сеуште не се изјаснува и заседавањето го одложува за наредните денови.

ДУИ веќе во овој момент поставува услов за својата согласност за доколмплетирање на Судскиот совет, а тоа е конкретна примена на т.н. мајски договор.

Во меѓувреме лидерот на ДПА, Мендух Тачи обвинува дека интегративците ги кочат судските и другите реформи во Македонија.

Реклама