Ден на жалост во Македонија поради смртта на Тоше | Вести | DW | 17.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ден на жалост во Македонија поради смртта на Тоше

*

Денеска во Македонија е ден на жалост поради смртта на најпопуларниот поп пеач Тоше Проески. Тој со највисоки државни почести ќе биде погребан денеска во родното Крушево. Веста за смртта Тоше е меѓу главните теми во медиумите на Балканот. Хрватските обожаветели се шокирани и тажни поради смртта на Тоше, а несреќата во која тој загина е меѓу ударните вести во тамошните медиуми. За популарноста на големата ѕвезда сведочат и бројните коментари и изрази на сочуство од неговите обожаватели објавувани на интернет порталите. Веста за загинувањето на Тоше ја објавија и најголемите светски новински агенции нарекувајќи го една од најголемите балкански ѕвезди. Популарноста на Тоше се поистоветува со онаа на Елвис Присли во Америка.