Денеска треба да биде познат нобеловецот за хемија | Вести | DW | 10.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Денеска треба да биде познат нобеловецот за хемија

*

Шведската кралска академија на науки денеска треба да го соопошти добитникот на нобеловата награда за хемија. Вчера во Стохолм беше доделена наградата за физика која ја добија германскиот физичар Петерт Гринбер и неговиот француски колега Алберт Ферт. Признанието им беше доделено заради нивниот придонес во развојот на мала матична компјутерска плоча. Честитки за големото признание пристигнаа и од страна на германската канцеларка Ангела Меркел:

„ Ова е повторно големо признание за еден германски научник. Исто така и големо признание за истражувачкиот институт Јулих„