Дел Понте утре на СБ ќе му го поднесе извештајот за Србија | Вести | DW | 17.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Дел Понте утре на СБ ќе му го поднесе извештајот за Србија

*

Главната обвинителка на хашкиот трибунал Карла Дел Понте утре на СБ на ОН ќе му поднесе извештај за соработката со Србија. Се дознава дека таа ќе ја истакне подобрената соработка со Белград, но дека ќе инсистира на апсењето на главните обвинети, екс генаралот Ратко Младиќ и поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ. Особено позитивни тонови во извештајот се очекуваат по денешното апсење на Ѓорѓевиќ.