1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Здравје

„Променета војна“ против Делта сојот

Кристијан Валц
31 јули 2021

Нова американска студија покажува дека Делта сојот може многу полесно од другите варијанти на коронавирусот да ја пробие заштитата што ја дава вакцината.

https://p.dw.com/p/3yM42
Corona Impfzentren in den USA
Фотографија: Win McNamee/Getty Images

Откако по голем настан во американската сојузна држава Масачусетс изби зараза со коронавирус, почнаа истражувања за потеклото иширењето на инфекцијата. Сега е јасно - речиси три четвртини од заразените биле целосно вакцинирани.

По манифестациите во Барнстејбл се регистрирани 469 случаи на корона, од кои 74% кај лица кои биле целосно вакцинирани (примиле две дози од вакцината). Притоа, 133 случаи се анализирани детално и утврдено е дека кај 90% од нив има зараза со Делта сојот, се вели во студијата.

Како овчи сипаници?

Количеството на вирусот кај инфицираните со Делта сојот било значително повисоко, а заразата полесна, се вели во интерната презентација на американскиот Центар за превенција и контрола на болести (ЦДЦ), чии делови објави весникот „Вашингтон пост“. Мора „да се признае дека војната е променета“, стои на една од фолиите на презентацијата. Делта сојот е заразен колку и овчите сипаници (варичела), смета ЦДЦ. Овчите сипаници можат да се пренесат преку воздухот на неколку метри оддалеченост.

USA CDC-Chefin Rochelle Walensky
Рошел Валенски, директорка на ЦДЦФотографија: Stefani Reynolds/REUTERS

Директорката на ЦДЦ, Рошел Валенски, оцени дека студијата од Масачусетс предизвикува загриженост. ЦДЦ во претходните денови ги прилагоди своите насоки за пандемијата соодветно на ширењето на Делта сојот и препорача повторно носење маски во многу затворени простории и за вакцинираните лица.

Сепак, ефикасноста на вакцините против Ковид-19 не се доведува во прашање. Вакцините, според ЦДЦ, пружаат и натамуголема заштита од тешко заболување и смрт на заразените со Делта сојот.

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Српскиот претседател Александар Вучиќ на контрамитингот на 26 мај 2023 во Белград
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница