Голем пречек за Љубе Бошковски | Македонија | DW | 12.07.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Голем пречек за Љубе Бошковски

Пораншниот министер за внатрешни работи на Македонија Љубе Бошковски вчера попладне се врати во Македонија, по ослободителната пресуда што му ја изрече Хашкиот трибунал.

default

Бошковски

Љубе Бошковски, поранешниот македондки министер за внатрешни рбаоти на скопскиот аеродром беше пречекан од голем број граѓани и премиерот Никола Груевски. Попладнето во центарот на Скопје, на плоштадот Пела на голем собир се славеше враќањето на Бошковски. Поранешноиот министер од Скопје порача дека ќе се залага да му се пружи помош на семејството Тарчуловски. Јохан Тарчуловски од Хашкиот трибулнал е осуден на 12 години затвор поради случајот Љуботен.