Германија светски првак во хокеј на трева | Теми | DW | 18.09.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми

Германија светски првак во хокеј на трева

Германија е старо нов светски шампион во хокеј на трева. На светскиот шампионат кој се одржа во Германија, избраниците на селекторот Бернард Петерс во извонредно драматичен финален натпревар ја совладаа Австралија со 4:3.

Хокеј паркот во Менхенгладбах

Хокеј паркот во Менхенгладбах

Германците уште од самиот почеток бркаа негатива. Првото полувреме австралијанците го добија со 2:1. Во вториот дел зголемија на 3:1 и кога се чинеше дека по олимпискиот ќе се радуваат и на светскиот трофеј, германците како препородени ја презедоа иницијатива и набрзина направија целосен пресврт, за голема радост на неколку илјадната публика на стадионот во Менхенгладбах. Селекторот Петерс по големата радост задоволно изјави:

„Она што младите го направија во второто полувреме е едноставно генијално. Тие покажаа неверојатна воља, извршија добар, офанзивен притисок со што ги натераа австралијанците да направат грешки. Младите тоа го заслужија и потврдија дека имаат невероајтна воља и јас сум неверојатно горд на оваа репрезентација„ рече тренерот Бернард Петерс

Бронзениот медал го освои репрезентацијата на Шпанија која дури во продолженијата славеше против селекцијата на Јужна Кореа со 3:2