Германија: реформи и нов замав во евроинтегративниот процес | Македонија | DW | 01.06.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Германија: реформи и нов замав во евроинтегративниот процес

Германското Министерство за надворешни работи го поздравува изборот на новата влада и очекува итно зафаќање со спроведување на реформите.

Германската влада го поздрави изборот на новата влада во македонскиот парламент. Министерството за надворешни работи соопшти дека од владата предводена од премиерот Зоран Заев се очекуваат итни реформи. 
„Очекуваме од новата влада одлучно да започне со спроведување на неопходните реформи, за да се надмине политичката криза и да се донесе нова динамика во евроатлантската интеграција на земјата.“ 
Задачите, соопштува германското МНР, се јасни: „зајакнување на правната држава, слобода на говорот и на медиумите, имплементација на Пржинскиот договор и зајакнување на работата на Специјалното јавно обвинителство. Германија ќе ја поддржува земјата во тие напори како нејзин доверлив партнер“. 

Реклама