Избори во Германија 2021: Ова се потенцијалните наследници на Ангела Меркел | Сите содржини | DW | 29.05.2021

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Германија

Избори во Германија 2021: Ова се потенцијалните наследници на Ангела Меркел

Шест партии веројатно ќе бидат претставени во германскиот парламент, Бундестагот, по гласањето на 26 септември. Ова се нивните водечки кандидати кои ќе ги претставуваат партиите за време на кампањата.

Овие политичари ќе бидат водечките гласноговорници на своите партии за време на кампањата и ќе играат важна улога и во иднина. Доколку нивните партии влезат во владата, тие со сигурност ќе добијат и министерски функции.

Прочитај го и ова