1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Symbolbild Masern-Impfung
Фотографија: picture-alliance/dpa/K.-J. Hildenbrand
Здравје

Германија: парични казни за родители на невакцинирани деца

БГ/ ДВ
5 мај 2019

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан предлага закон со кој родителите на невакцинираните деца ќе бидат казнувани со до 2.500 евра. Министерот вели дека сака да ги искорени сипаниците.

https://p.dw.com/p/3HxWr

Родителите во Германија кои одбиваат да ги вакцинираат своите деца од сипаници ќе плаќаат казни до 2.500 евра, а нивните деца ќе бидат исфрлени од градинка. Ова се наведува во предлог-законот на министерот за здравство Јенс Шпан.
„Сакам да ги искоренам сипаниците“, изјави Шпан за весникот Билд ам Зонтаг. „Сите родители треба да бидат сигурни дека нивните деца нема да бидат инфицирани и загрозени од сипаници“.
Од германскиот Институт Роберт Кох веруваат дека 93 отсто од децата ја имаат добиено потребната имунизација. Сепак, тоа е помалку од препорачаната стапка од 95 отсто.
Шпан вели дека забраната за одење во градинка ќе им помогне и на децата кои се премлади за да добијат вакцина.
„Во градинките престојуваат и деца под 10 месеци кои се премлади за вакцинација и оттука се особено загрозени“.

Законот предвидува поинакво решение за основците. Основното образование е обврзувачко во Германија, па со законот не може да им се забрани посета на училиште на невакцинираните деца. Но затоа, родителите ќе мора да плаќаат казни.
Освен новородените, некои деца не смеат да примаат вакцини од медицински причини. Нивните родители ќе мора да обезбедат доказ за медицинската состојба на децата која ги спречува да примат вакцина.
Вакцинацијата во иднина ќе биде обврзувачка и за вработени во болници и приватни медицински установи.

Jens Spahn (CDU) zu Organspende-Regeln
Германскиот министер за здравство Јенс ШпанФотографија: picture-alliance/dpa/K. Nietfeld

Драматичен пораст на инфекциите

За предлог законот ќе се дискутира во владата а треба да влезе во сила во март 2020 година.
Светската здравствена организација (СЗО) и ОН во повеќе наврати повикуваа на акција поради ширењето на сипаниците во светот. Над 136 илјади луѓе починале од сипаници минатата година, а бројот на заразени од болеста се зголеми за 50 проценти во однос на 2017 година.
Раст на инфекциите има и во земјите во развој, најчесто поради лажното тврдење дека вакцините предизвикуваат аутизам. Во Германија, во првите два месеци од 2019 година регистрирани се 170 нови случаи на сипаници.

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема

Повеќе на оваа тема

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Франк-Валтер Штајнмајер Северна Македонија

Штајнмајер: Не се враќајте назад од последните метри

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница