Германија е на вистински курс во Авганистан | Вести | DW | 25.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Германија е на вистински курс во Авганистан

*

Специјалниот пратеник на ОН за Авганистан Том Кенигс побара од германската влада долготраен ангажман во Авганистан. Кенигс по средбата во Берлин со германската канцеларка Ангела Меркел истакна дека За ОН е многу важно во оваа тешка фаза во Авганистан , партнерските земји , пред се Германија енергично да го следат курсот :

„Во наредниот периот ќе ни биде потребна дополнителна подржка , бидејќи заканата сеуште трае“- истакна Кенигс

Канцеларката Меркел пак истакна дека Германија со својата стратегија за Авганистан е на вистинскиот пат . Таа уште порача дека владата ќе направи се за ослободување на киднапираниот германски градежен инжинер во Авганистан.