Георгиевски и Макрадули попладнево ќе го дговараат датумот на итната седница | Вести | DW | 06.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Георгиевски и Макрадули попладнево ќе го дговараат датумот на итната седница

*

Претседателот на македонското собрание Љубиша Георгиевски попладнево ќе има средба со координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јани Макрадули за да го утврдат датумот и дневниот ред на итната седница на која ќе се расправа за одземање на пратеничкиот имунитет на Владо Бучковски. Георгиевски претходно го одби барањето на опозиционите пратеници таквата седница да се одржи денеска. По одлуката Бучковски како прообвинетиот во случајот со набавка за тенковски делови, да се брани од слобода, денеска и адвокатите на второ и трето обвинетите, генералот Стамболиски и управителот во МЗТ, Петковски најавија дека ќе бараат ослободување од притвор на нивните клиенти.