Во Македонија нема активности на ЦИА | Северна Македонија | DW | 01.03.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Во Македонија нема активности на ЦИА

Македонија опстојува на тоа дека нема никакви активности на ЦИА на нејзина територија и дека не е виновна во случајот Ел Масри. Најнови деманти од американската амбасадорка и претставникот на ЕУ во Македонија.

Логото на ЦИА

Логото на ЦИА

Нема докази за постоење на тајни затвори на ЦИА во Македонија. Ова денеска по вторпат го тврди Џилијан Миловановиќ, амабасадорката на САД во Македонија.

Амбасадорката Миловановиќ се огради од коментарите од извештајот на Европарламентот, за тајните затвори на ЦИА во Македонија и за случајот Ел Масри. Македонскиот печат регистрира и информации за постоење на објекти во Скопје, каде меѓу другите наводно бил испрашуван и Ел Масри од агенти на ЦИА. За случајот на германскиот државјанин, македонската влада по притисок на ЕУ амбасадорот во Скопје, Ерван Фуере испрати повторен извештај во Стразбур, до комисијата на евро – парламентарецот Дик Марти. Но очигледно дека и тој не ги задоволува барањата на политичарите во Брисел и Стразбур.

„Сеуште чекаме повеќе информации околу истаграта што ја водат Советот на Европа и евро – парламентарците.“

Во македонското обвинителство, денеска не соопштуваат дали е отворена истрага, иако тоа го навести државниот обвинител Прчевски, и дали се испитуваат постапките на македонското Министерство за внатрешни работи во приведувањето на германскиот државјанин Ел Масри во 2004 година.
Реклама