Во иднина построги правила за ТВ-дуелите во САД | Свет | DW | 01.10.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Во иднина построги правила за ТВ-дуелите во САД

Уште еднаш се покажа дека на Доналд Трамп малку му значи политичка пристојност. По „дното“ достигнато на првиот ТВ-дуел во изборната кампања, сега треба да се смени процесот за да се обезбеди „уредена дискусија“

Американската комисија за претседателски дебати соопшти дека наскоро ќе усвои промена на форматот за да се избегне повторување на хаотичната прва средба на републиканецот Доналд Трамп и демократот Џозеф Бајден.

Комисијата соопшти оти вчерашниот прв ТВ-дуел „јасно покажал“ дека на форматот на наредните дебати му е потребна „дополнителна структура за да се обезбеди поуредна дискусија“.

Повеќе овластувања за водителот

Една од можностите која се разгледува е водителот на ТВ-дуелот да добие овластување да го исклучи микрофонот на учесникот на дебатата додека зборува неговиот противник.

Првата дебата на Трамп и на Бајден ја обележа хаотична атмосфера, со чести упаѓања додека зборува соговорникот, остри обвинувања и лични навреди.

Повеќе:

-Депримирачки хаос во првата дебата меѓу Трамп и Бајден

-ТВ-дуел на Трамп и Бајден: Вжештена размена на вербални удари

-„Скандалите на Трамп станаа нешто сосем вообичаено“

Водителот на дебатата, новинарот на Фокс њуз, Крис Волас, не успеа да воспостави контрола над дискусијата.

Непартиската комисија ги организира ТВ-дуелите во кампањата за претседателските избори  во САД од 1988 година. „Планирани се дополнителни инструменти за одржување на редот“, порача комисијата. Промените на правилата ќе бидат „внимателно“ проверени и објавени наскоро.

Уште два ТВ-дуела до изборите

До изборите на 3 ноември,  ќе бидат одржани уште две претседателски дебати. Наредниот ТВ-дуел на 15 октомври во Мајами ќе го води Стив Скали од телевизијата Си-СПАН и на него и публиката ќе може да поставува прашања. Последната дебата на претседателските кандидате ќе се одржи на 22 октомври во Нешвил и ќе ја води Кристен Вокер од Ен-Би-Си Њуз.

ТВ дуелот меѓу кандидатите за потпретседател Мајк Пенс и Камала Харис ќе се одржи наредната среда.

 

Реклама