1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Влада: Ќе преговараме со ЕУ, а не со Бугарија

БГ
17 ноември 2020

Откако официјална Софија го блокираше почетокот на преговорите со ЕУ, од владата во Скопје велат дека таквиот чин не е во духот на добрососедските односи и го оценуваат како „пораз за европските вредности“.

https://p.dw.com/p/3lSM7
Nord-Mazedonien: Vor dem Regierungsgebäude in Skopje weht die EU-Flagge
Фотографија: DW/F. Schmitz

Нема да дозволиме преговорите за членство во ЕУ да се претворат во преговори со Бугарија, порачуваат од македонската влада по денешната блокада на почетокот на пристапните преговори со ЕУ од страна на Софија.
Владини извори оценуваат дека бугарското вето е „неуспех за политиката на ЕУ за проширувањето, лоша порака за целиот регион и пораз за фундаменталните европски вредности и принципи." Сепак, од „Илинденска“ велат дека ќе продолжат да разговараат со Бугарија со цел да се изнајде победничко решение за двете страни, но одбиваат предмет на тие разговори да бидат јазикот или идентитетот. 
„Ние сме сигурни во тоа кои сме и што сме. Од секогаш сме биле Македонци коишто зборуваат македонски јазик, со силно чувство на самоопределување околу кое не може да се преговара и кое не може да биде доведено во прашање“, велат владини извори. 
Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева вечерва потврди дека нејзината земја го блокирала почетокот на преговорите на Северна Македонија. Германскиот министер за Европа, Михаел Рот подоцна објасни дека не бил постигнат договор за тоа што треба да опфати Преговарачката рамка за Северна Македонија. 

- повеќе на темата: Рот: Нема да ги пренесуваме билатералните спорови на европско ниво

„Нашата позиција е јасна: ние сметаме дека европските интеграции не смеат да бидат заложник на билатерални прашања. Преговорите со ЕУ не смеат да се претворат во преговори со Бугарија. Нашиот напредок во ЕУ интеграциите првенствено треба да зависи од домашните реформи врзани со поглавјата, законодавството на ЕУ и постигнувањето на европските стандарди“, велат владини извори. 

 

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема