Велика Британија – двегодишнина напади | Вести | DW | 07.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Велика Британија – двегодишнина напади

*

Денеска во Велика Британија се одбележува двегодишнината од тешките бомбашки напади во Лондон. Посебна комеморативна свеченост се одржува на местото на најтешкиот напад, станицата на метрото Кингс Крос. Четворица британски исламисти на 7. јули 2005-та извршија самоубиствени напади во кои животот го загубија 52 лица.