Буш ја завршува европската турнеја во Бугарија | Вести | DW | 11.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Буш ја завршува европската турнеја во Бугарија

*

Американскиот претседал Џорџ Буш денеска е во посета на Бугарија со што ја завршува турнејата низ Европа. Во Софија е предвидено Буш да води разговори со претседателот на Бугарија Георги Парванов и премиерот Сергеј Станишев. Посетата се оценува и како американско признание за придонесот на Бугарија во воените области Ирак и Авганистан. Во рамките на Европската турнеја Буш ги посети и Чешка, Полска Италија и Албанија.