Буш стави потпис на законот за финасирање на странските мисии | Вести | DW | 26.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Буш стави потпис на законот за финасирање на странските мисии

Американскиот претседател Џорџ Буш конечно го потпиша законот за финансирање на странските мисии во Авганистан и во Ирак. По неколкумесечни дискусии во Конгресот, на крај и двата дома го усвоија предлогот за издвојување 120 милијарди долари. И покрај првичните барања на демократите во законот да стои и временски план за повлекување на војниците од Ирак, на што Буш стави вето, конечнат верзија на законот не содржи такви одредби.