Бундестагот расправа за европската политика | Вести | DW | 22.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Бундестагот расправа за европската политика

Германскиот Бундестаг денеска дебатира за идната насока во европската политика . Повод за дебатата е 50 годишнината од потпишувањети на на т.н Римски протоколи“ кои важат за камен темелник на Европската Унија . Претседателот на Либералната партија Гидо Вестервеле во расправата ја опиша Германија како добитник од европското обедиунување , но истовремено побара единство при донесувањето на Европскиот устав . Во недела на денот на кој се навршуваат точно 50 години од потпишувањето на Римските протоколи ќе биде одржан јубилеен самит во Берлин на кој се очекува шефовите на држави или на влади на ЕУ да усвојат т.н Берлинска декларација во која ќе бидат утврдени вредностите и целите на Унијата.