Браун нов британски премиер | Вести | DW | 28.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Браун нов британски премиер

*

Еден ден по преземањето на функцијата,новиот британски премиер Гондон Браун треба да го формира својот нов кабинет. Кратко по преземањето на должноста Браун изјави дека новата влада ќе се движи во нова насока. Набљудувачите очекуваат повеќе промени во кабинетот кој до вчера го водеше Тони Блер.

"Ова ќе биде нова влада со нови приоритети. Добив голема привилегија да и служам на мојата земја и ќе формирам кабинет кој ќе ги употреби сите капацитети“ изјави Гордон Браун