Браун – британски премиер | Вести | DW | 24.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Браун – британски премиер

*

Британскиот министер за финансии Гордон Браун денеска ќе биде именуван за наследник на премиерот на заминување Тони Блер, како шеф на лабуристичката партија. 56-годишниотБраун е единствениот кандидат за таа функција. В среда треба да ја преземе и функцијата британски премиер. Во Велика Британија е традиција шефот на најсилната партија да биде и премиер. Нови избори не се потребни ако шефот на партијата биде сменет по половината од неговиот мандат.