Блиски исток – разговори | Вести | DW | 24.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Блиски исток – разговори

По вторпат во рок од пет недели, американската министерка за надворешни работи, Кондолиза Рајс отпатува на разговори на Блискиот исток. Прва нејзина станица е египетскиот град Асуан, каде за заживување на блиско-источниот мировен процес ќе разговара со шефовите на држави на Египет, Јордан, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати. По средбата во Египет ќе следат разговори на Рајс со Израелците и Палестинците. Во моментов на турнеја во регионот е и генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун.