Блер – Блиски исток | Вести | DW | 05.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Блер – Блиски исток

*

Новиот пратеник на Блиско источниот квартет, Тони Блер, разговараше со израелскиот премиер Ехуд Олмерт за создавање палестинска држава. На средбата во Ерусалим Блер инситираше на конкретни мерки за создавање доверба, појасни портпарол на израелската влада по разговорите. Во турнејата по регионот, Блер има намера да се сретне и со високи претставници на палестинската автономна власт.