Берлинска конференција за безбедност | Вести | DW | 17.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Берлинска конференција за безбедност

*

Денеска во главниот германски град почнува шестата берлинска конференција за безбедност. Повеќе од 1000 учесници од 50 земји ќе дебатираат околу ангажманите на европските безбедносни сили. Еден од првите кој ќе оддржи говор е германскиот министер за одбрана Франц Јозеф Јунг, а ќе зборуваат и европскиот шеф дипломат Хавиер Солана и претседателот на Европарламентот Ханс Герг Петеринг.