Белгискиот премиер понуди оставка | Вести | DW | 11.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Белгискиот премиер понуди оставка

*

По поразот на неговата Либерална партија вчерашните парламентрни избори белгискиот премиер Ги Ферхофштад понуди оставка . Белгискиот крал Алберт го замоли Ферховфштад да ги извршува своите функции се до составувањето на новата влада.. Според првичните службени резултати од вчерашните избори опозиционите Христијано демократи се најсилна партија со 30 од вкупно 150 мандати. Либералната партија во новиот парламентарен состав ќе биде застапена со 18 пратеници. Со оглед на многубројните изгледи за коалицирање набљудувачите очекуваат комплицирана постапка до формирање на новата влада.