Безбедност за време на Г8 | Вести | DW | 11.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Безбедност за време на Г8

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмајер се заложи за разбирање на самитот на Г8 во Хајлигендам во јуни. Ова е трет самит на кој Африка ќе биде една од централните точки, смета Штајнмаер, и изрази жалење поради потребата од преземање на големи мерки за бебзедноста.

Германскиот министер за внатрешни работи Волфганг Шојбле пак вчера ја оправда неодамнешната рација во сцента на левите автономи и истакна дека се можни и привремени апсења за лицата кои имаат насилен потеницијал.