Ахмадинеџад најави дека Иран има доволно центрифуги за производство на атомска бомба | Вести | DW | 07.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ахмадинеџад најави дека Иран има доволно центрифуги за производство на атомска бомба

*

Претседателот на Иран Махмуд Ахмадинеџад изјави дека Иран го достигнал одлучувачкиот праг во однос на бројот на центрифугите потрбини за работа при правење атомска бомба. Земјата сега располага со повеќе од 3.000 центрифуги, рече Ахмадинеџад за државаната телевизија. Меѓунардните атмомски власти, се очекува на средината на месецов да поднеста извештај за иранската атомска програма. Петте вето сили на Советот за безбедноста и Германија постигнаа согласност претходно да не се расправа за санкции против Техеран.