Ал Каеда - шеф за Ирак | Вести | DW | 01.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ал Каеда - шеф за Ирак

Ирачката влада реагира воздржано на шпекулациите за наводната смрт на лидерот на терористичката мрежа Ал Каеда за Ирак. Според информации на тајните служби Ајуб ал Масри настрадал во интерни битки меѓу екстремистите. И портпарол на американските сили во Ирак изјави дека информациите се‘ уште се проверуваат. Ал Масри ја презеде челната функција во огранокот на Ал Каеда во јуни 2006-та откако при американски воздушен напад загина Абу Мусав ел Заркави.