Ал Каеда презеде одговорност за убиството на Абу Риша | Вести | DW | 15.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ал Каеда презеде одговорност за убиството на Абу Риша

*

Огранок на терористичката организација Ал Каеда во Ирак преку интернет ја презеде одговорноста за убиството на сунитскиот шеф на клан Абдул Абу Риша.Абу Риша беше едне од најпознатите сунитски сојузници на САД во земјата.Тој соработуваше со американската армија против Ал Каеда во провинцијата Ел Анбар.Племенскиот водач загина во бомбашки напад во близина на своајта куќа во Рамади во четвртокот.Вашингтон неговата смрт ја оцени за голема загуба во борбата проти бунтовниците во Ирак.Буш неодамна лично се сретна со него.