1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Аерозагадување - Скопје се гуши во отровна магла

Ана Арсеновска-Зафирова
28 ноември 2020

Еден од факторите за загадувањето е сообраќајот, тоа се забележа за време на полицискиот час годинава. Скопје нема гасификација, загревањето на домаќинствата е една од причините за попладневните пикови. Но, на нив им се придружува и индустријата.

https://p.dw.com/p/3lxQX