Авганистан бара за да се намалат воздушните напади на НАТО | Вести | DW | 26.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Авганистан бара за да се намалат воздушните напади на НАТО

*

Претседателот на Авганистан Хамид Крзаи ги повика САД да го намалот бројот на воздушни напади врз радикално – исламистичките Талибанци во земјата. Во нападите страдаат премногу невини цивили, истакна претседателот во интервју за американската телевизија Си Би Ес. Повеќе од 370 цивили, според проценка на властите на Авганистан оваа година загинале во акциите на НАТО. Северно атланската алијанса се сомнева во овие бројки, но признава дека и цивили го губат животот.