3. Idi na ostale ponude DW-a

Pijani suci i probušene mreže: lude priče iz Bundeslige

Andreas Sten-Ziemons
25. kolovoza 2023

Fantomski golovi koji su priznati, drvene stative koje se ruše, sudac koji na utakmicu dolazi pripit i psi koji ujedaju igrače… Njemačka Bundesliga obilježava šest desetljeća postojanja punih bizarnih anegdota.

Prvak na četiri i pol minute: Schalke slkavi u Dortmundu (1969)
Prvak na četiri i pol minute: Schalke slkavi u Dortmundu (1969)Foto: Horstmüller/IMAGO

Kad je stativa pukla

U travnju 1971. je na utakmici Borussia Mönchengladbach i Werdera pao gol. Doslovno pao. „Čuo sam lomljavu, i stativa je pala u stranu“, prisjećao se kasnije igrač Borussije Herbert Laumen.

Naime, propustio je jedno nabacivanje u kazneni prostor pa je uletio u mrežu i drvena stativa je popustila. „Onda sam bio kao riba u mreži, nisam se mogao ispetljati“, priča Laumen.

Nije bilo rezervnog gola, čekić i čavli nisu pomogli pa je utakmica prekinuta – prvi prekid u povijesti Bundeslige. Utakmica je registrirana službeno 2:0 za goste iz Bremena, iako je u trenutku prekida bilo 1:1. Od tada su uvedeni aluminijijski golovi.

Potrgan okvir gola u Mönchengladbachu (1971.)
Potrgan okvir gola u Mönchengladbachu (1971.)Foto: Horstmüller/IMAGO

Kad se stativa zatresla

Ah, taj aluminij. Werder je 1986. bio na najboljem putu da osvoji prvenstvo, trebalo je dobiti Bayern u pretposljednjem kolu. Dugo je bilo 0:0 kad je sudac u 89. minutu nepravedno dosudio jedanaesterac za Bremen – svirao je igranje rukom, iako je lopta pogodila defanzivca u lice.

Igrači Bayerna bijesni degažiraju loptu, traje dok na teren ne stigne rezervna. „Možda sam imao previše vremena za razmišljanje“, kaže tadašnji Werderov specijalist za kaznene udarce Michael Kutzop. „Igrači Bajerna su mi pričali ljubaznosti u uho, gazili mi stopala, ali to nekako sve ide u rok službe.“

Kutzop na kraju pogađa stativu. Tjedan dana kasnije, Werder gubi u Stuttagrtu i Bayern je prvak na osnovu bolje gol-razlike. „Još danas čujem kako lopta udara u stativu“, pričao je kasnije Kutzop. U životu je izveo 40 jedanaesteraca i dao je 39. Taj najvažniji nije.

Promašen povijesni jedanaesterac (1986.)
Promašen povijesni jedanaesterac (1986.)Foto: Liedel/Kicker/IMAGO

Šampion na četiri i pol minute

Kakvu su dramu prošli igrači i navijači Schalkea 19. svibnja 2001. godine! Dobili su posljednju utakmicu kod kuće, a iz Hamburga je stigla vest da je lider na tabeli Bayern primio gol u poslednjoj minuti. Stiže vijest da je vrijeme isteklo, da je Schalke prvak nakon 43 godine! Navijači su na terenu, veliko je slavlje…

Ali onda se na video-zidu stadiona uživo uključuje prijenos iz Hamburga, još se igra. I svi u nevjerici gledaju kako Bayernov igrač Patrick Anderson jedan indirektan slobodan udarac uz pomoć živog zida pretvara u gol – 1:1, ipak je Bayern šampion.

Slavlje Schalkea trajalo je četiri minute i 38 sekundi. „Ne vjerujem više u nogometnog Boga“, rekao je potom Schalkeov menadžer Rudi Assauer. Velikan iz Gelzenkirchena je danas na najnižim granama, i još će čekati prvu titulu poslije 1958. godine.

Sirup protiv kašlja

Nogometna utakmica traje dva puta po 45 minuta, a „nadoknada vremena“ je novijeg datuma. Međutim, u studenom 1975. je sudac Wolf-Dieter Ahlenfelder u susretu Werdera i Hannovera odsvirao kraj prvog poluvremena nakon samo 32 minute. Ispostavilo se da je Ahlenfelder došao pripit.

„Jedno pivo i jedna rakijica za ručak, pa valjda je to dozvoljeno“, rekao je sudac kasnije. „Mi smo muškarci i ne pijemo Fantu“, pojasnio je.

Sudac Wolf Dieter Ahlenfelder (1985.)
Sudac Wolf Dieter Ahlenfelder (1985.)Foto: Ferdi Hartung/IMAGO

Istina, kad su se igrači pobunili što im je ukradeno trinaest minuta, Ahlenfelder je pustio da se igra još jedanaest. Njemački nogometni savez je kasnije zataškao stvar, rekavši da je sudija bio bolestan i pio sirup protiv kašlja.

Ali, legenda živi. Kažu da u barovima oko Werderovog stadiona i danas možete kod konobara poručiti „Ahlenfelder“. Dobit ćete pivo i rakiju.

Ugriz za stražnjicu

Rurski derbi Borussije Dortmund i Schalkea uvijek je žestok, ali u rujnu 1969. desilo se nešto dotada neviđeno. Kad je njihov tim poveo, gostujući Schalkeovi navijači su istrčali na teren, izbio je kaos. Pas jednog redara se uspaničio i počeo gristi oko sebe. Rex, tako se pas zvao, dohvatio je i strađnjicu Schalkeovog igrača Friedela Rauscha.

„Nisam imao pojma šta me snašlo. Neytko je vikao: 'Pažnja, pušteni su psi', ali već sam osetio paklenu bol“, pričao je Rausch kasnije. Dobio je injekciju tetanusa i igrao dalje – tad još nije bilo izmjena igrača. Utakmica se završila 1:1, Rausch je od Borussije dobio buket cvijeća i 500 njemačkih maraka kao odštetu za bol.

„Naredne noći sam mogao spavati samo na trbuhu“, ispričao je igrač. Novinari su ga pitali šta bi bilo da je pas, umesto strađnjice, zagrizao na prednjoj strani. „E, tad bi ostao bez zuba“, rekao je Rausch.

Tri fantomska gola

Lako je danas znati je li lopta prešla gol-liniju. Drugačije je bilo 1994. kad je Bayernov igrač Thomas Helmer nakon jednog kornera protiv Nürnberg poslao loptu pored gola. Linijskom sucu se učinilo da je bio gol, pa je tako i dosuđeno – Bayern je pobijedio 2:1.

Fantomski gol u Nürnbergu (1994.)
Skoro u mreži: fantomski gol u Nürnbergu (1994.)Foto: Sven Simon/IMAGO

Ali, izbio je veliki skandal jer se na televizijskoj snimci jasno vidjela sudačka greška. Nürnberg, koji se borio za opstanak u ligi, tražio je ponavljanje utakmice i dobio ju – ali je tu ponovljenu utakmicu izgubio s 5:0 i ispao iz lige.

Dvaput u povijesti Bundeslige su priznati pogotci iako je lopta ulazila u gol s vanjske strane kroz potrganu mrežu. Prvo 1965. kad je Reinhold Wosab iz Dortmunda tako „dao" gol Karlsruheu. A onda i relativno nedavno, 2014. godine, kad je priznat gol Leverkusenovog Stefana Kießlinga u Hoffenheimu. Unatoč protestima, te dvije utakmice nisu ponavljane.