NATO dhe Gaddafi | Politika | DW | 29.01.2012
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Politika

NATO dhe Gaddafi

Me angazhimin shtatëmujor NATO-ja shkatërroi forcat e armatosura ajrore të Gaddaffit dhe u mundësoi kryengritësve libianë fitoren.

Libi - Nato sulmon me një helikopter

Libi - Nato sulmon me një helikopter

„Të mbrohet popullata civile nga dhuna“. Ky ishte mandati i KS të OKB-së për NATO-n. Mbrojtjen e civilëve NATO-ja e arriti përmes bombardimeve të objekteve ushtarake të Gaddaffit dhe mbështetjes me armë e informacione të kryengritësve. Prej marsit 2011 avionët e NATO-s fluturuan 26.000 herë mbi Libi. Me angazhimin shtatëmujor NATO-ja shkatërroi forcat e armatosura ajrore të Gaddaffit dhe u mundësoi kryengritësve libianë fitoren.

DW.COM

 • Data 29.01.2012
 • Fjalët kyç Evropa
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/13sgG
 • Data 29.01.2012
 • Fjalët kyç Evropa
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/13sgG