1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW
КонфліктиРосійська Федерація

Чого очікувати від тристоронньої зустрічі в Абу-Дабі?

23 січня 2026 р.

Україна, США та Росія вперше проведуть тристоронню зустріч в ОАЕ, щоб обговорити можливості припинення війни. Чи варто очікувати якихось результатів?

https://p.dw.com/p/57Iiq
Абу-Дабі, архівне фото
Абу-Дабі, архівне фотоФото: Jacek Sopotnicki/imageBROKER/picture alliance

Україна, США та Росія проводитимуть в Об’єднаних Арабських Еміратах (ОАЕ) 23 та 24 січня першу тристоронню зустріч на технічному рівні, щоб обговорити можливості завершення війни. До цього сторони обговорювали мирний план по черзі зустрічаючись з представниками США, а нині - перша зустріч за посередництва представників Білого дому за одним переговорним столом.

Питання Донбасу - головне

За словами спецпосланця президента США Стіва Віткоффа, порядок денний в Еміратах буде розділений на два ключових треки: безпековий та економічний. Виступаючи напередодні на "Українському сніданку" на Всесвітньому економічному форумі у Давосі, Віткофф охарактеризував поточний стан діалогу як такий, що перебуває "наприкінці" шляху, і висловив оптимізм щодо результатів. Одразу після Давосу він разом з зятем Трампа Джаредом Кушнером і комісаром американської Федеральної служби із закупівель Джошом Грюнбаумом у Москві зустрівся з російським президентом Володимиром Путіним та його помічниками. За результатами цієї зустрічі помічник Путіна Юрій Ушаков повідомив, що "без вирішення територіального питання за узгодженою в Анкориджі формулою розраховувати на досягнення довгострокового врегулювання не варто", однак що саме мається на увазі під цією "формулою" він не уточнив. Після цього американська делегація полетіла в Абу-Дабі. До російської делегації, за словами Ушакова, увійшли представники керівництва міноборони на чолі з начальником головного управління генерального штабу ЗС РФ Ігорем Костюковим. Також в Абу-Дабі заплановані переговори з економічних питань Стіва Віткоффа і спецпредставника Путіна Кирила Дмитрієва.

Україну на тристоронніх перемовинах в Об’єднаних Арабських Еміратах представляють очільник делегації - секретар РНБО Рустем Умєров, глава Офісу президента Кирило Буданов, перший заступник глави ОП Сергій Кислиця, очільник фракції "Слуга народу" Давид Арахамія та начальник Генерального штабу Андрій Гнатов. Також до складу Зеленський додав військових представників розвідки, серед яких генерал-майор Вадим Скібіцький.

"Стосовно мандату, з яким поїхала група: я впевнений, він всім зрозумілий. Ми домовилися, що десь біля 3-4 вечора ми обговоримо в телефонному форматі, про що будуть розмови, на що ми розраховуємо, чого очікуємо, що можна обговорювати і що не можна", - сказав президент України Володимир Зеленський під час спілкування з журналістами у WhatsApp. За його словами, питання Донбасу буде у центрі уваги на переговорах в Абу-Дабі: "Питання Донбасу - ключове. Його будуть обговорювати, і обговорювати в модальності, як три сторони це бачать, в Абу-Дабі сьогодні і завтра". Також він додав, що європейські партнери отримають згодом повний фідбек щодо переговорів.

Рустем Умєров, архівне фото
Очолює українську делегацію в Абу-Дабі Рустем УмєровФото: Leonhard Foeger/REUTERS

Про що сторони можуть домовитися? 

Остання зустріч делегацій України і Росії влітку минулого року у Стамбулі не принесла бажаних результатів щодо миру чи хоча б перемир'я, однак сприяла великому обміну полоненими. Нинішня зустріч в Абу-Дабі між представниками України та Росії за посередництва США також навряд чи стане початком повноцінного мирного процесу, вважають опитані DW експерти. 

Як сказав у коментарі DW головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус, йдеться радше про обмежений гуманітарний трек. На його думку, сам факт активізації переговорів частково пов'язаний із політичною риторикою президента США Дональда Трампа, який декларує продовження дипломатичних зусиль. Водночас експерт наголосив, що це не означає зміни принципових позицій сторін. За оцінкою Івана Уса, Україна не погодиться на жодні сценарії, які передбачають територіальні поступки або фактичну капітуляцію. Росія ж, у свою чергу, не демонструє готовності припиняти війну, зазначає експерт.

"За таких умов говорити про політичний прорив або стратегічні домовленості не доводиться. Тому сторони шукають результат, який можна реалізувати швидко і без зміни базових позицій. Таким результатом може стати обмін полоненими, який тривалий час не відбувався", - зазначив він. На думку Уса, Москва може бути зацікавлена в неформальних сигналах або гарантіях США щодо зменшення тиску на тіньовий флот, який транспортує російську нафту. Такі сигнали можуть стимулювати Росію в Абу-Дабі погодитися на гуманітарні кроки - продовжувати обмін полоненими.

Що стосується питання територій, на думку політолога Володимира Фесенка, тут дуже багато залежатиме від американців - які компромісні варіанти вони зможуть запропонувати стосовно Донбасу. Коментуючи слова Ушакова про "вирішення територіального питання за узгодженою в Анкориджі формулою" експерт зазначив, що російська сторона, згадуючи "формулу Анкориджа", її не конкретизує. "В Анкориджі нічого не було зафіксовано на папері, була якась усна домовленість. І тому є лише здогадки" - зазначає Фесенко. "Ну, всі розуміють, що нібито йдеться про те, що українські війська мають вийти з Донбасу", - додав політолог. На його думку, присутність у делегації військових експертів є свідченням того, що будуть обговорювати питання обміну полоненими, розведенння військ і, можливо, припинення вогню. "А от чи домовляться? В мене мало оптимізму", - каже аналітик.

Енергетичне перемир'я?

Видання Financial Times повідомило з посиланням на свої джерела, що Україна та США під час тристоронньої зустрічі в ОАЕ можуть запропонувати Росії енергетичне перемир'я. На думку Фесенка, найбільшим успіхом зустрічі могла б стати домовленість або початок переговорів про припинення вогню по енергетиці. Експерт припускає, що в Абу-Дабі будуть обговорюватись різні компромісні варіанти щодо припинення вогню, зокрема, "так зване енергетичне перемир'я" як перший етап. "Хоча у мене є сумніви, що про це вдасться домовитись. Я не бачу поки готовності Путіна відмовлятися від такого ефективного інструменту тиску на Україну, як удари по українській енергетиці", - зазначає Фесенко. На його думку, переговори, швидше за все, будуть продовжуватися, але швидкого результату найближчим часом чекати не варто. 

На думку експерта аналітичного центру "Українська призма" Олександра Краєва, зустріч в Абу-Дабі, ймовірно, буде радше протокольною, без змістовних домовленостей. Як вважає експерт, основним результатом нинішнього етапу переговорів може стати не прогрес у діалозі з Росією, а більш тісна координація дій між Україною та США. "Фактично йдеться про перехід до ситуації, коли Київ і Вашингтон діють як одна команда і разом намагаються переконати Росію в необхідності хоча б проміжних дипломатичних рішень", - сказав експерт. На думку Краєва, це не означає початок мирного процесу, а радше спробу перевірити готовність Москви до мінімальної конструктивності.

 

Пропустити розділ Більше за темою