3. Idi na ostale ponude DW
Fudbal

Poraz Nemica u Staroj Pazovi: Moraćemo da se prodrmamo

13. april 2022.

Nemačka ženska fudbalska reprezentacija izgubila je od Srbije i tako doživela prvi poraz u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo. „Moraćemo da se prodrmamo“, ocenjuje nemačka selektorka.

Đulija Gvin (levo) gubi u duelu sa Allegrom Poljak
Đulija Gvin (levo) gubi u duelu sa Allegrom PoljakFoto: Darko Vojinovic/AP/picture alliance

Pred svega oko 400 gledalaca na stadionu u Staroj Pazovi, nemačka ženska fudbalska reprezentacija (DFB) je u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo iznenađujuće izgubila od Srbije rezultatom 3:2 (1:0). Allegra Poljak dovela je domaći tim u prednost nakon samo 36 minuta igre. Dvostruku golgeterku Jovanu Damnjanović (49. i 69. minut) Nemice nisu mogle da drže pod kontrolom. Golove za Nemačku postigle su Lea Šuler (60. minut) i Tabea Vasmut (90+2).

Sa sedam pobeda iz osam utakmica, ekipa koju vodi selektorka Martina Fos-Teklenburg i dalje je na prvom mestu (21 bod) ispred Srbije (18) u Grupi H kvalifikacija za Svetsko prvenstvo. Pobednici grupa direktno se kvalifikuju za finalni turnir.

Nemice su favoriti za naredne dve utakmice u Turskoj i Bugarskoj, ali ipak prvo moraju da svare poraz od Srpkinja. „Nismo mogle da stavimo pod kontrolu sve faktore koji bi bili važni. I to može da nam se zameri“, rekla je vidno razočarana selektorka.

Prvi poraz u 2022. za tim Martine Fos-Teklenburg
Prvi poraz u 2022. za tim Martine Fos-TeklenburgFoto: Novak Djurovic/REUTERS

Prvo poluvreme – već viđeno

Kao i u prvom meču, kada je nemački tim počeo slabo, ali na kraju ipak pobedio rezultatom 5:1, Srpkinje u početku nisu dozvolile Nemicama da dođu do lopte. Fizički veoma prisutne i uz dobar presing, fudbalerke domaćeg tima stvorile su prvu šansu na utakmici. Ipak, udarac Tijane Filipović u 21. minutu uspela je da zaustavi Aleksandra Pop. Poljak je u 25. minutu takođe imala dobru priliku, ali lopta ipak nije završila u mreži Nemica.

No, za to je došlo vreme u 35. minutu. Posle lepog centaršuta Milice Mijatović, Poljak je glavom uputila loptu u dalji ugao gola. Vezna fudbalerka Nemačke Đulija Gvin prethodno je potcenila centaršut.

Nemački tim je, posle nepreciznog dodavanja Gvin (45'), imao veliku sreću kada je Poljak, koja se našla sama ispred čuvarke nemačke mreže Merle Froms, pogodila samo stativu.

Težak test u drugom poluvremenu

Nakon što su Dženifer Marošan i Tabea Vasmut ušle kao zamene, nemački tim je u drugom poluvremenu imao bolju kontrolu igre. Nemačka ekipa pokušala je da izvrši pritisak, ali je odmah naletela na srpski kontranapad. Golmanka Srbije Milica Kostić iz daljine je degažirala loptu do Jovane Damnjanović (FK Bajern), koja je bila brža od Feldkamp i Oberdorf. Ona je vešto loptu poslala u mrežu golmanke Froms (49.) i dovela Srbiju u vođstvo od 2:0.

Tek tada je reprezentacija Nemačke konačno pronašla svoju igru. Marošan je s pozicije desnog krila uputila centaršut, koji je Lea Šuler dobro iskoristila i u 60 minutu postigla pogodak. Nakon toga je bilo mnogo više pokreta u igri Nemica, a Srpkinje su bile primetno umornije i njihova spremnost da trče je opala.

I taman kada se činilo da je izjednačenje nadohvat ruke, Srpkinje su odigrale još jedan fenomenalan pas, nakon kojeg je Damnjanović ponovo energično savladala Feldkamp i u 69 minutu povećala vođstvo srpske reprezentacije na 3:1. Poraz više nije bio mogao da bude sprečen ni kada je Tabea Vasmut ponovo poentirala u produžecima (90+2).

Slavlje reprezentacije Srbije na stadionu u Staroj Pazovi
Slavlje reprezentacije Srbije na stadionu u Staroj Pazovi Foto: Darko Vojinovic/AP/picture alliance

Nemački tim pao je na testu u drugom poluvremenu. „Vidimo da još nismo sto posto spremne. Moraćemo da se prodrmamo“, rekla je razočarano selektorka Nemačke.

„Jednostavno smo loše igrale“

Nemice su još protiv Portugalije igrale superiorno, ali protiv Srbije toga ni u jednom trenutku nije bilo. „Želimo da postavimo osnovu za našu dobru igru kroz fizičku snagu, teške duele i u odbrani“, rekla je nacionalna selektorka Nemačke. Ali, za utakmici u Staroj Pazovi, ona priznaje da su „jednostavno loše igrale“.

Sa ovim balastom na leđima, one moraju još intenzivnije da se pripremaju za Evropsko prvenstvo u Engleskoj na leto ove godine. Prvi privremeni, širi sastav nemačke reprezentacije (28 igračica) biće objavljen 16. maja, a zatim slede pripreme za Evropsko prvenstvo u tri faze, od 5. do 29. juna u Frankfurtu i Hercogenaurahu. Nakon probne utakmice 24. juna, dva dana pre konačne nominacije tima za Evropsko prvenstvo (23 igračice), trebalo bi da se donese i odluka o konačnom sastavu.

Pratite nas i na Fejsbuku, preko Tvitera, na Jutjubu, kao i na našem nalogu na Instagramu.