2. Pređi na glavni meni
  3. Idi na ostale ponude DW

Kakav Dortmund? Strašan Dortmund!

6. avgust 2011.

U prvoj utakmici sezone Dortmund je pred 80.000 navijača oduvao Hamburger šport ferajn sa 3:1. Subotića nije bilo u timu šampiona, Kačar se uklopio u bledu partiju gostujućeg tima. Borusija najavila šampionske ambicije.

Mario Gece slavi pored nemoćnog DrobnogFoto: picture alliance/Pressefoto Ulmer

Neven Subotić zbog povrede ni u trećoj utakmici sezone nije bio u timu. Međutim, kao i u Superkupu protiv Šalkea i kupu protiv Sandhauzena, Srbina je odlično zamenio Brazilac Felipe Santana, koji u tandemu sa Matsom Humelsom nije imao problema da zadrži anemični napad Hamburga. Da stvari po HSV budu još gore, Peruanac Gerero se povredio u prvom poluvremenu pa je Petrić u napadu ostao bez pomoći najboljeg igrača nedavno završenog Kupa Amerike.

Dok je sa jedne strane igrao šampion, sa druge kao da je stajao tim iz lokalne lige Nemačke. HSV je tek posle osamdesetog minuta i počasnog gola uspeo da veže nekoliko dobrih akcija i pripreti da učini utakmicu neizvesnom. Međutim, Dortmundovih 3:0 nije moglo da se stigne.

Enigma za odbrane: Groskrojc, Kagava, Gece, Levandovski

Sve je počelo sjajnom akcijom Kagave koji je dodao do Groskrojca na levoj strani, a ovaj je rutinski pogodio pored Jaroslava Drobnog za 1:0. Mladi Groskrojc je tako imao čast da postigne prvi gol u novoj sezoni Bundeslige. Nedugo potom je Marijuš Levandovski petom odigrao dupli pas sa Geceom, a Borusijin junoša lako dao gol za 2:0. Na terenu je postojao samo jedan tim, što je pokazala i stativa Šinđija Kagave pošto je zaobišao celu odbranu Hamburga.

Presuda je stigla posle dva minuta igre u drugom delu – Gece je odigrao još jedan munjeviti dupli pas, ušao skoro do peterca i nesebično vratio Groskrojcu koji je iz drugog pokušaja ugurao loptu u gol. Dovoljno za delirijum na Vestfalenu i gromoglasno slavlje najvećeg navijačkog kopa na svetu.

Flash-Galerie Fußball Bundesliga 1. Spieltag: Borussia Dortmund - Hamburger SV
Groskrojc postiže prvi gol novog izdanja BundesligeFoto: picture-alliance/dpa

Za svo to vreme se tanka odbrana Hamburga batrgala i trudila da ne primi još koji gol. Od igre nije bilo ništa – izostanak Davida Jarolima na sredini, kao i odlasci veznjaka Trohovskog i Ze Roberta izgledaju kao nenadoknadiv gubitak za Hamburg. Bledi Rinkon i još bleđi Kačar na sredini terena sigurno nisu igrači koji mogu da vuku konce igre. Srbin je dobio žuti karton i bio zamenjen u 72. minutu.

Odlična kupovina

Kao najveće pojačanje Hamburga pokazao se Turčin Gokhan Tore koji je došao iz Čelsija. Ovaj 19-godišnji krilni igrač je ranije igrao u Leverkuzenu i dobro se pokazao na ligaškoj premijeri. Posle njegovog prodora umalo Jansen nije smanjio na 3:2, pošto je prethodno Teše iz gužve posle kornera dao jedini gol za Hamburg.

Sa druge strane, Dortmundov posao u prelaznom roku čini se impresivnim. Gulkaj Indogan je više nego dostojna zamena za Nurija Šahina koji je prodat Realu, a mladić je plaćen Nirnbergu svega tri miliona evra. O njegovim kvalitetima svedoči i poziv u nacionalnu selekciju Nemačke, za koju se ovaj momak odlučio pre Turske. Izostanak Marsela Šmelcera na levom boku pokrio je Kris Leve, novajlija koji je do sada igrao regionalnu ligu (četvrti nivo) u Kemnicu.

Nova sezona tako je počela ubedljivom igrom šampiona. Bajern i ostali će dobro morati da se pomuče ne bi li veliki pehar promenio vlasnika.

Autor: Nemanja Rujević
Odg. urednica: Ivana Ivanović