1. Przejdź do treści
  2. Przejdź do głównego menu
  3. Przejdź do dalszych stron DW

Mówimy (wyłącznie?) po niemiecku

14 października 2010

Postulat wprowadzenia obowiązku używania niemieckiego na dziedzińcach szkolnych spotkał się ze sprzeciwem nie tylko opozycji, lecz także licznych polityków obozu rządowego.

https://p.dw.com/p/Pe44
Dziedziniec szkolny to często prawdziwa Wieża BabelZdjęcie: picture-alliance/ dpa

Minister spraw wewnętrznych w rządzie Dolnej Saksonii, Uwe Schünemann, (CDU), przestrzega przed uprawianiem «czystej symboliki», ale domaga się «wczesnego nauczania małych imigrantów języka już w przedszkolu». Z kolei minister oświaty w Nadrenii Północnej – Westfalii, Sylvia Löhrmann, (Zieloni), uważa dyskusję w tej sprawie za nieco przesadzoną. Pełnomocnik rządu do spraw integracji, Maria Böhmer (CDU), i generalny sekretarz FDP, Christian Lindner, wypowiedzieli się za wprowadzeniem obowiązku mówienia po niemiecku na szkolnych przerwach. Jednakże rząd nie planuje ustawowej regulacji w kwestii obowiązkowego niemieckiego, licząc na konsens między szkołą, nauczycielami i rodzicami.

Nauka w przedszkolu

Imamausbildung in Deutschland Uwe Schünemann
Uwe Schünemann, szef MSW w Dolnej Saksonii, sprzeciwia się akcjonizmowi w polityceZdjęcie: DW

«Powinniśmy wystrzegać się symbolicznego akcjonizmu», stwierdził na łamach gazety «Neue Osnabrücker Zeitung» szef MSW w Dolnej Saksonii, Schünemann. Polityk CDU przestrzega, że przepis, nakładający obowiązek mówienia po niemiecku podczas przerw lekcyjnych, wywołałby tylko nowe konflikty w szkole. Schünemann jest nowym rzecznikiem stałej konferencji landowych ministrów spraw wewnętrznych z ramienia CDU. Zdaniem ministra, wcześnie rozpoczęta nauka niemieckiego dla dzieci imigrantów w przedszkolach najbardziej przyczyniłaby się to tego, by w szkołach mówiono po niemiecku, «co uważam za słuszne», dodał Schünemann.

Szkolna policja?

Deutschland NRW Landtagswahlen Sylvia Löhrmann Die Grünen
Sylvia Loehrmann, minister oświaty w NPW, uważa dyskusję za przesadnąZdjęcie: AP

Minister spraw wewnętrznych z Dolnej Saksonii postuluje ponadto, by wpisać do konstytucji «niemiecki jako język krajowy», co – jego zdaniem – byłoby jasnym opowiedzeniem się za językiem niemieckim. Także minister oświaty w Nadrenii Północnej – Westfalii, Sylvia Löhrmann, odrzuca wprowadzenie obowiązku mówienia po niemiecku na dziedzińcu szkolnym. Pani minister stawia pytanie, kto miałby nadzorować przestrzeganie tego nakazu. W radiu MDR Info w Halle minister spytała: «czy mamy zamiar skierować policję na szkolne dziedzińce, czy też chcemy nałożyć kolejny obowiązek na nauczycieli?». Zdaniem polityk z partii Zielonych w szkołach potrzeba więcej polityki socjalnej, by rozwiązać problemy biedy i inne problemy socjalne.

ag/ Andrzej Paprzyca

red. odp.: Andrzej Pawlak