1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Возење со мотор како терапија

16 март 2023

Италијанскиот мотоциклист Вани Одера е светски првак во скокови со мотор. Но, она што го прави голем не се случува на пистите, туку во болничките ходници.

https://p.dw.com/p/4OnVa

Вани Одера во 2002 година започнал да се занимава со мотокрос во слободен стил. Своето хоби го претворил во професија и наскоро станал еден од најдобрите во светот. 

Но една случка му го сменила животот и го натерала да се посвети на хуманитарен ангажман. 

 

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Hubschrauber Mil Mi-24D

Од Украина купени, на Украина донирани

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница