1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
МузикаСрбија

Со рок музика во борба против шундот

5 април 2024

Во време кога музиката сѐ повеќе е производ на миксета, едно основно училиште во српскиот град Алексинац основа рок клуб. Купените инструменти, разгласот и придружната опрема сега ги мамат младите од Алексинац да научат да свират.

https://p.dw.com/p/4eSR9

За отворањето рок клуб и купувањето инструменти заслужна е директорката на ОУ „Вожд Караѓорѓе“,  Маја Радоман Цветичанин. 

„Мислам дека музиката која опстојува со децении е квалитетна и мислам дека е важно на децата да им се понуди ширина. И тоа е всушност најважното нешто што треба да го обезбеди училиштето - многу воннаставни активности каде децата ќе се чувствуваат добро, ќе ги изразат своите интереси, ќе ги истражуваат своите интереси“, вели таа.


Тапаните, гитарите, клавијатурите сега привлекуваат и ученици од други училишта.

Повеќе во видеото!

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема