1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
МузикаЕвропа

Како Бетовеновата „Ода на радоста“ стана химна на Европа

7 мај 2024

Сигурно сите ја знаат Деветтата симфонија на германскиот композитор Лудвиг ван Бетовен, позната и како „Ода на радоста“. Но дали знаете како таа станала химна на Европа?

https://p.dw.com/p/4faWW