1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Низ Германија возат првите водородни возови во светот

Карл Харенброк | Мелис Јуксел
21 септември 2022

Низ Германија патуваат првите регионални возови во светот напојувани од водород. Целта е еден ден да се заменат сите дизел локомотиви. Француската компанија Алстом и германскиот ривал Сименс се во тесна трка за производство на возови на водороден погон.

https://www.dw.com/mk/niz-germanija-vozat-prvite-vodorodni-vozovi-vo-svetot/video-63191322
Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Енергетската криза во фокусот на македонската политика

Мицкоски: И јавните претпријатија на регулираниот пазар

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница