1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

МВР најавува нов начин на доставување лични документи

МИА
9 март 2024

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека почнува со нов начин на издавање лични карти за жителите на Скопје.

https://p.dw.com/p/4dKkS
северна македонија лична карта
Фотографија: Fatos Musliu/DW

Од понеделник, 11 март, почнува нов процес на издавање лични карти и тоа во просториите на месно надлежните станици според местото на живеење на граѓанинот наведен во личната карта, најави денеска Министерството за внатрешни работи.

Како што се додава, тоа треба да овозможи секој граѓанин да „може да пристапи во кој било период од денот, секој ден од неделата, со цел да си ја подигне готовата лична карта“.

„Анализата на успешноста на доставата на лични карти на домашна адреса на граѓаните на територија на Град Скопје доведе до заклучок дека е нецелосна, несеопфатна и недоволно ефикасна, а истовремено го нема посакуваниот ефект и кај граѓаните и кај полициските службеници кои беа задолжени за достава“, стои во соопштението на македонското МВР.

 

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема

Повеќе на оваа тема