1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Колкаво е богатството на кралот Чарлс Трети?

Ирфан Афтаб
5 мај 2023

Чарлс Трети го наследи богатството од мајка си, проценето на околу 500 милиони долари.

https://p.dw.com/p/4QweO
Британскиот крал Чарлс Трети
Британскиот крал Чарлс ТретиФотографија: Henry Nicholls/WPA Pool/Getty Images

По смртта на кралицата Елизабета Втора, нејзиниот син и новиот крал, Чарлс Трети, го наследи нејзиното богатството, проценето на околу 500 милиони долари, вклучувајќи го нејзиниот замок Балморал, Сандрингам Хаус, накит, уметничка колекција и коњи за трки. Згора на сѐ - кралот Чарлс е ослободен од данокот на наследство.

Колку е богат кралот Чарлс Трети?